Japonský Nový rok

28. února 2013 v 20:36 | Kara-chan |  Japonsko
こんにちは、みなさん!
Vítám vás na blogu a přináším vám první článek ode mně (Kara-chan). Doufám, že se vám bude líbit. Dnes jsem se pustila do japonského Nového roku. Japonci tento svátek milují, dokonce ještě víc než letní festivaly a to už je co říct. Nicméně, nebudu vás zdržovat, pojďme na to!


Nový rok v Japonsku je velmi důležitý svátek, vlastně hned po narozeninách císaře (23. prosince). I když se ve zbytku Asie nový rok slaví někdy v polovině ledna (alespoň myslím), v Japonsku se Nový rok slaví tradičně 1. ledna. Ovšem je tu mnoho odlišností od našeho Nového roku. A vzhledem k tomu, že tento japonský Nový rok slavím i já, rozhlodla jsem se o tom něco málo sepsat.

První, co je na tomto svátku fakt super, je fakt, že všichni Japonci z velkých měst jezdí k rodičům a prarodičům na venkov. Takže pokud nemáte soukromý tryskáč nebo něco podobného, pravděpodobně budete svědky masakru, protože všíchni prostě někam pojedou. Fakt, který je vůbec nejpodstatnější, jsem asi měla zmínit úplně na začátku, je to, že japonský Nový rok se neslaví v noci z 31. na 1. ledna, ale svátkem je celý 1. leden a pozor, dalších následujících pár dní, tuším do patnáctého.


Nový rok kupodivu nezačíná večer 31. prosince, nýbrž až 1. ledna. Večer 31. paradoxně patří uklízení, ale nejen jemu - také splácení dluhů a podobně, protože člověk by měl na Nový rok začínat s čistým štítem. Tento zvyk ohledně placení dluhů je velmi starý -> minimálně od období Edo. Po úklidu se rodina sejde, baví se a popíjí saké. Symbolickým zahájením oslav Nového roku je 108 úderů ve všech buddhistických chrámech po celém Japonsku (vysílá to i televize). 108 je v buddhismu posvátné číslo a vyjadřuje odmítnutí sto osmi špatných myšlenek, pošetilých tužeb a hříchů, které jsou vlastní všem lidem. To první, co Japonci 1. ledna ráno udělají je, že se jdou podívat na první východ slunce v novém roce, goraikó. Osobně musím říct, že po probdělé noci je to velmi, velmi těžké.

Velmi oblíbenou a nebojím se říci všemi dodržovanou součástí oslav je speciální novoroční jídlo. Jídla nejsou příliš nákladná, ale většina z nich má určitý význam. Například černé fazole, mame, se jedí proto, že je to taková slovní hříčka - mame znamená také zdravý a robustní. Kaštany kačiguri se jedí proto, že kači znamená vítězství. Velmi důležité je také sladké kořeněné víno koso, které má chránit před nemocemi. A perlička nakonec - dříve se při přípravě prvního novoročního jídla používala jedině tzv. wakamizu (doslova "mladá voda"), která se čerpala ze studni až po novoroční půlnoci. Tuto dradici již ve městech už moc udržovat nezle, ale na venkově je stále hojně praktikována.

Ačkoliv oslavy Nového roku trvají až do 15. ledna, ty hlavní trvají 3 dny a jsou ustáleny mnohaletou tradicí. Rodina se oblékne do nejlepších šatů (ženy do kimon, muži spíš do obleků, ale zas jak kde - na vesnici asi ne) a navštěvuje chrámy. Také často chodí na návštěvy a přijímá hosty. K těmto oslavám se pojí také některé dětské hry (o kterých budu mluvit jindy), ale ani dospělí mají co dělat - v průbohu oslav jsou totiž pořádány mnohé kaligrafické soutěže a kaligrafie se hojně praktikuje i v domácnostech.


Co se týče novoročních přání, s klasickými "péefky" byste v Japonsku neuspěli. Japonské novoročenky nejsou nijak ozdobené, maximálně byste na nich mohli nalézt razítka se znaky japonského (čínského) zvěrokruhu (mimochodem, rok 2013 je rokem Hebi, hada). Pokud se někdo zabývá kaligrafií, většinou svou novoročenku vytvoří tímto stylem. Pravidlem ovšem je, že to musí být výhradně jeho práce. Také je dobrým zvykem nejen napsat ohrané a formální přání, ale také dopsat něco osobního.

Novoročenky se hází do zvláštních schránek. Ty jsou pak skladovány a do jednoho rozdány právě 1. ledna. Nesmí se tedy posílat normální poštou a to z jednoho dobrého důvodu. Každá novoročenka je zvlášť očíslovaná a na konci oslav, 15. ledna, probíhá celonárodní losování o ceny, takže krom přání může Japonec i něco malého vyhrát.


Tak, to je pro dnešek vše. :) Doufám, že se článek líbil! Hlavně nezapomeňte komentovat.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Yoyo-chan Yoyo-chan | Web | 28. února 2013 v 21:46 | Reagovat

Holky zní to docela zajímavě... No ještě se sem několikrát vrátím a uvidím jak se to tu rozvíjí, ale váš nápad se mi zamlouvá, takže možná budu váš učeň :D :D

2 Kyuu Kyuu | Web | 28. února 2013 v 22:11 | Reagovat

super článek, celkem jsem se i poučila :3 ráda sem budu chodit a držím palce, aby se to tu vyvinulo v dobrém směru..ráda se přiučím, japonsky se učím sama, zatím umím jen základy ;) budu jedině ráda, když mi v tom pomůžete ;) xD

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama